خانه / مشاهیر / زندگی نامه دکتر محمد حسین ماندگار

زندگی نامه دکتر محمد حسین ماندگار

محمد حسین ماندگار مسیر ایرانی

زندگی نامه دکتر محمد حسین ماندگار ، فوق تخصص جراحی قلب و عروق و بنیان گذار موسسه پیوند قلب و ریه بیمارستان شریعتی

دكتر محمد حسين ماندگار فوق تخصص جراحي قلب و عروق ، متولد شهریور 1333 در تهران مي باشد. وي بعد از تحصيلات متوسطه در رشته پزشكي در دانشگاه تهران ادامه تحصيل داد و سپس تحصيلات تخصصي جراحي را مابين سالهاي 1351 تا 1357در دانشگاه تهران تكميل كرد و فوق تخصص جراحي قلب و عروق خود را نيز در سال 1366 از همين دانشگاه دريافت نموده است.

دکتر ماندگار دوره جراحی پیوند قلب خود را در سال 1988 میلادی درلوزون ، در سال1990 در پاریس، در سال 1991 در لندن و در نهایت در سال 1992 در وین گذراند. و ماحصل تمامی تجربیات خود را در طی این سالها در تاسیس موسسه پیوند قلب و ریه بیمارستان دکتر شریعتی بکار برد و نهایتا” در تابستان 1372 اولین پیوند موفقیت آمیز قلب در ایران به نام خود به ثبت رسانید.

وي از ابتداي تاسيس بخش جراحي قلب بيمارستان دكتر شريعتي به عنوان رئيس بخش به خدمت بيماران پرداخته است و همچنين از سال 2000م مشاور فرهنگستان علوم پزشكي و از سال 1990م مشاور سازمان پزشكي قانوني و سازمان نظام پزشكي جمهوري اسلامي ايران مي باشد.
ايشان از سال 2002م عضو ثابت و رسمي جراحان قفسه سينه امريكا و از سال 2001م عضو رسمي و ثابت جامعه جراحان قلب و قفسه سينه اروپا و از سال 2000م عضو دائمي انجمن جراحان قلب و قفسه سينه حوزه مديترانه مي باشد.وي از اعضاي موسس و هيات مديره جامعه جراحان قلب ايران بوده و همچنين از اعضاي جامعه جراحان و انجمن آترواسكلروز ايران مي باشد.

به غیر از افتخار اجرای اولین پیوند قلب موفق در ایران ، نامبرده در زمینه های اجرای اولین جراحی ROSS موفق در ایران در سال 1993میلادی، انجام اولین پیوند قلب هتروتوپیک در سال 1994م، به کارگیری سیستم بطن چپ مصنوعی در سال 2005م و اولین پیوند قلب و ریه در سال 1996م و اجرای موفق سیستم حمایتی دو بطنی در سال 2006م نیز از جمله امتیازات وی محسوب می گردد.

او علاوه بر بيمارستان دانشگاهي دكتر شريعتي تهران ، در بيمارستان هاي خصوصي دي، كسري،لاله،پارسيان و عرفان به جراحي بيماران مي پردازد.

دکتر ماندگار در حال حاضر استاد جراحی قلب دانشگاه تهران می باشد و در طی این مدت علاوه بر درمان بیماران صعب العلاج به تربیت دانشجویان و دستیاران جراحی فوق تخصص قلب، همت گمارده است ، که در این راستا بیش از 35 جراح قلب تربیت کرده است.استاد محمد حسین ماندگار بر نگارش بیش از 45 پایان نامه دانشجویی در مقاطع دکترای پزشکی عمومی و فوق تخصص جراحی قلب نظارت داشته است.

وی همچنین اهتمام خاصی به پیشگیری قبل از درمان دارد و در این راستا کتابهای متعددی به رشته تحریر درآورده است. در مجموع بر نگارش ، تالیف ، ترجمه و گردآوری بیش از هشت مجلد در زمینه های تخصصی ،عمومی و افزایش آگاهیهای مردمی پرداخته است که بعضی از این کتب بیش از شش بار تاکنون تجدید چاپ گردیده است.

ماندگار همچنین مقالات متعددی نیز در زمینه جراحی قلب ارائه نموده است که این مقالات در کنگره های متعدد داخلی و خارجی مورد استقبال قرار گرفته است و تعدادی از آنها در نشریات معتبر پزشکی همچون نشریه سالیانه جراحی قفسه سینه و نشریه اکوکاردیوگرافی به چاپ رسیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *