خانه / مشاهیر / زندگی نامه پروفسور مجید سمیعی ، جراح برجسته مغز و اعصاب

زندگی نامه پروفسور مجید سمیعی ، جراح برجسته مغز و اعصاب

پروفسور مجید سمیعی در یک خانواده معروف گیلانی به سال 1316هـ.ش در تهران متولد شد.

تحصیلات

تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در تهران به پایان رساند و سپس عازم آلمان شد. رشته های بیولوژی و پزشکی را در دانشگاه ماینتس آلمان به پایان رسانید و سپس دوره ی تخصص جراحی مغز و اعصاب را زیر نظر پروفسور کورت شورمن شروع کرد. در سال 1349 در 33سالگی به اخذ درجه تخصص در این رشته نایل آمد.

اولین گامهای پیشرفت

وی کار علمی را با سمت استادیاری و معاونت بیمارستان جراحی مغز و اعصاب آغاز کرد. پس از چندی سرپرستی بخش جراحی مغز و اعصاب اطفال را به عهده گرفت. در سال 1351 به اخذ درجه ی پروفسوری جراحی مغز و اعصاب از دانشگاه ماینتس نایل گردید.

ضمن کارهای پزشکی و تدریس، لحظه ای از تحقیق و تتبع غافل نبود و در زمینه ی تورم مغز و ترمیم و بازسازی جراحی اعصاب محیطی مطالعات ارزنده ای انجام داد. در سال 1350 اولین دوره از دوران آموزشی جراحی میکروسکوپی را آغاز کرد و در سال 1356 نخستین آزمایشگاه تمرین جراحی میکروسکوپی آلمان را با کمک بنیاد فولکس واگن تأسیس نمود.

تجربیات پیوند اعصاب محیطی و بازسازی اعصاب مغز توجه پروفسور سمیعی را به مشکلات جراحی در قاعده ی جمجمه جلب کرد و در این زمینه اولین گامهای پیشرفت را برداشت که مورد توجه جهان پزشکی قرار گرفت.

در سال 1356، ریاست بیمارستان جراحی مغز و اعصاب را در شهر هانور به عهده گرفت در همین سال، کرسی جراحی مغز و اعصاب در دانشگاه لیدن هلند به وی اعطا شد و در سال 1366 دانشگاه ماینتس تصدی کرسی جراحی مغز و اعصاب را به وی پیشنهاد کرد.
در سال 1367 با قبول تصدی کرسی جراحی مغز و اعصاب در دانشگاه هانور به کار پرداخت. از سال 1367 تا 1371 ریاست انجمن بین المللی قاعده ی جمجمه را به عهده داشت و در سال 1371 به ریاست فدراسیون جهانی انجمنهای قاعده ی جمجمه انتخاب شد.
این مشهورترین جراح متخصص مغز و اعصاب که سالها مسئولیت بزرگ‌ترین مرکز بین‌المللی علوم اعصاب (جامعه جهانی جراحان مغز و اعصاب) را بر عهده داشته، از متخصصان و جراحان زبده ایرانی‌الاصل مقیم کشور آلمان است و به عنوان پایه گذار و مبدع روش نوین جراحی قاعده جمجمه شناخته شده است.

مهترین اقدامات در داخل و خارج از کشور

پروفسور سمیعی در دهه ۱۹۹۰ اقدام به تاسیس یک مرکز بین‌المللی علوم اعصاب (International Neuroscience Institute) نمود که به اختصار INI شناخته می‌شود. بنای این مرکز که برگرفته از شکل مغز است، در شهر هانوفر آلمان واقع است و ریاست آن را شخص ایشان برعهده دارد.

سمیعی مسیر ایرانی

وی تا کنون شاگردان زیادی تربیت کرده ‌است که در کشورهای مختلف جهان به فعالیت در زمینه جراحی مغز و اعصاب مشغول هستند و هر ساله کنفرانسی را به افتخار ایشان در یکی از کشورها برگزار می‌کنند.

وی در حال حاضر علاوه بر این که در اغلب کنگره‌های مهم جراحی مغز و اعصاب جهان به‌عنوان سخنران مدعو شرکت می‌کند،در جراحی نیز بسیار فعال بوده، عمل‌های سنگین در قاعده مغز را با مهارتی بی‌نظیر انجام می‌دهد.

ایشان در حال حاضر از شهرت و محبوبیت جهانی برخوردار است و برخی مقامات سیاسی جهان از جمله صدر اعظم سابق آلمان از دوستان اویند.
سمیعی2 مسیر ایرانی

جراحی مغز ابراهیم تاتلیسس خواننده معروف ترکیه در سال 2011 که در پی ترور و شلیک گلوله به مغز او انجام شد، یکی از جراحی های معروف ایشان است که شهرت و محبوبیت او را در ترکیه به شدت افزایش داد.

دکتر سمیعی مسیر ایرانیپروفسور سمیعی به کشور خود ایران علاقه بسیاری دارد و تا کنون نیز تلاشهای فراوانی را برای ارتقای جراحی مغز و اعصاب ایران انجام داده است. مرکز بین المللی علوم اعصاب ایران به همت پروفسور سمیعی در منطقه 22 تهران در دست احداث است و ایشان در نظر دارد با انتقال تجارب 12 ساله خود در مرکز هانوفر، ایران را به مرکز توجهات جهانی مغز و اعصاب تبدیل کند.

همچنین وی در سال 1391 در کنار برگزاری همایش‌ها و کنگره‌ها و انجام اقدامات علمی در ایران، همه نشان های خود را به موزه تاریخ علوم پزشکی ایران هدیه کرد که نشان نوبل، نشان فدراسیون جهانی جامعه جراحان مغز و اعصاب جهان، نشان اهدایی جمهوری فدرال آلمان، جام اهدایی دانشگاه هاروارد و نشان ریاست فدراسیون جهانی جراحان مغز و اعصاب، بخشی از آنهاست.

برخی از عناوین، سمت ها و افتخارات پروفسور سمیعی

چهره ماندگار علمی ایران در سال 1385، مشاور صدراعظم آلمان، مشاور رئیس جمهور چین، رئیس انجمن جهانی جراحی قاعده مغز، دریافت عالی‌ترین نشان افتخار دولت چین در سال  1386،  دریافت نشان خدمت درجه ۱ دولت آلمان از دست رییس‌جمهوری آلمان غربی در سال۱۳۶۷و جایزهٔ علمی ایالت نیدرزاکسن آلمان در همین سال، جوایز و نشانهای متعدد علمی و …

توصیه پروفسور برای حفظ سلامت ذهن و مغز:

(در مصاحبه با خبر آنلاین): “یکی از مطالب مهم این است که مغزمان را مغشوش نکنیم. دنیای امروزه شاید باعث شود حجم زیادی از اطلاعات در آن واحد وارد مغز شود اما باید بسیار مراقب بود که مسائل مختلف را وارد مغز نکنیم چرا که این کار کیفیت ارتباط سلول‌های مغز را دچار اختلال می‌کند. به تمام افراد و به ویژه به جوان‌ها توصیه می‌کنم ابتدا یک کار را به انتها برسانند و بعد به سراغ مطالب دیگر بروند چرا که در غیر اینصورت رفته رفته عملکرد مغز کاهش می‌یابد.

توصیه‌ای هم که برای والدین دارم این است که تا جایی که می‌توانند کودکان را از کامپیوتر دور کنند و اجازه ندهند وقت زیادی از آنها از طریق بازی‌های کامپیوتری پر شود چون حجم زیاد اطلاعاتی که به مغز کودک وارد می‌شود باعث آلودگی مغزی و فکری در کودکان می‌شود. به‌ ویژه بازی‌های رایانه‌ای که اگر به‌مدت طولانی از آنها استفاده شود جز تلف کردن انرژی مغزی و آسیب‌های جسمی و مغزی به کودکان دستاورد دیگری در پی ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *